Prestiżowy Dom - Trendy w budownictwie


Dom przyszłości według statystycznego Polaka

Energooszczędność i samowystarczalność – to hasła, które zdominują budownictwo jednorodzinne w niedalekiej przyszłości. Wiąże się to z nowymi technologiami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. Pracownia architektoniczna Dobre Domy Flak & Abramowicz postanowiła sprawdzić, na jakie najchętniej zdecydowaliby się Polacy.

Sezonowe obniżki

Trendy w budownictwie

W ciągu najbliższych lat w krajach Unii Europejskiej wchodzą w życie zmiany w przepisach budowlanych. Podobnie jak normy emisji spalin w motoryzacji wprowadzone przepisy w przypadku budownictwa będą stopniowo podnosić ekologiczne wymagania stawiane nowym budynkom w aspekcie efektywności energetycznej.

Nowe przepisy sprawią, że już po 2020 roku wszystkie nowe domy będą musiały spełniać rygorystyczne normy energooszczędności, a więc minimalizować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Główny cel tych przepisów i podstawowe założenia wobec domów przyszłości są proste: całkowite uniezależnienie od zewnętrznych (konwencjonalnych) źródeł energii, czyli samowystarczalność.

Narzędzia do spełnienia tych oczekiwań to naturalne materiały, innowacyjne technologie i ekologiczne rozwiązania, o których musimy zacząć myśleć już dzisiaj. Jak zapatrują się na nie Polacy?

Pracownia architektoniczna Dobre Domy Flak & Abramowicz postanowiła zapytać w ankiecie Polaków myślących o budowie domu, na jakie rozwiązania najchętniej zdecydowaliby się w swoim energooszczędnym domu w (niedalekiej) przyszłości.

Energia odnawialna wg Polaków? Tylko ze słońca!

Aż 83 proc. osób zainteresowanych budową domu jego energooszczędność oparłoby na ogniwach fotolitycznych, które zamieniają energię słoneczną w prąd. Ogniwa najchętniej umieściliby na dachu spadzistym (wybór aż 73 proc.), a nie płaskim. Jedynie nieznaczna grupa przyszłych inwestorów zdecydowałaby się na przydomową elektrownię wiatrową.

W domu przyszłości niezwykle ważnym aspektem będzie odzyskiwanie energii elektrycznej. W tej kwestii największym powodzeniem cieszyłyby się gruntowe wymienniki ciepła. Stosunkowo niewielkie zainteresowanie poświęcono innowacyjnemu systemowi odzysku ciepła ze ścieków.

Wśród budulca ścian faworytem Polaków okazały się wapienno-piaskowe bloczki silikatowe ocieplone wełną mineralną oraz pustaki ceramiczne ocieplone styropianem. Najlepiej, aby były umieszczone na tradycyjnych fundamentach z murowanych bloczków na żelbetowych ławach. Zaledwie 3 proc. respondentów zdecydowałoby się na najbardziej ekologiczne rozwiązanie, czyli prasowaną słomę i glinę, którą wypełnia się drewniany szkielet. Cóż, wygląda na to, że w pewnych kwestiach wolimy tradycyjne i sprawdzone metody niż ekologiczne innowacje. Z czasem jednak z pewnością się to zmieni, ponieważ domy energooszczędne to przyszłość branży architektonicznej.

Sprawdź produkty