Prestiżowy Dom - Trendy w budownictwie


Ogród

Sezonowe obniżki

Pozostałe kategorie

Rośliny jednoroczne – jak zrobić rozsadę?


Begonia, żeniszek, dalia czy goździk – te rośliny jednoroczne najlepiej przyjmą się w Twoim ogrodzie, jeśli zamiast wysiewu na grunt przygotujesz wcześniej rozsadę.

Rośliny jednoroczne – jak zrobić rozsadę?

Możesz ją kupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samodzielnie. Sprawdź, jak przygotować rozsadę roślin jednorocznych.

Rośliny jednoroczne to grupa roślin ozdobnych, których cykl rozwoju – w przeciwieństwie do bylin i roślin dwuletnich – zamyka się w jednym sezonie wegetacyjnym. Wymagają one zatem sporo uwagi, by zdążyły odpowiednio się rozwinąć: wzrosnąć, zakwitnąć i wydać owoce.

Zobacz również: Co z tego wyrośnie? Kolejne etapy w sadzeniu roślin przydomowych

Rośliny jednoroczne dzieli się m.in. na:

· rozsady – wymagają dobrych warunków cieplnych i potrzebują dłuższego okresu wegetacyjnego;

· rośliny jednoroczne z siewu – mniej wymagające, wysiewane wprost do gruntu.

Rozsadą można zatem nazwać nie tylko czynność rozsadzania, ale także rośliny uzyskane z wysiewu nasion w szklarniach, przeznaczone dopiero do przesadzenia na miejsce stałe.

Rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady są zwykle ładniejsze, mogą okazać się lepsze jakościowo, a także kwitną znacznie wcześniej niż kwiaty wysiane w późniejszym terminie wprost do gruntu. Dodatkowo samodzielnie przygotowując rozsadę kwiatów jednorocznych z nasion, można uzyskać znacznie tańsze sadzonki niż w przypadku zakupu już gotowych w sklepie.

Kiedy przygotować rozsadę?

Rośliny o długim cyklu rozwoju należy wysiewać już w lutym i marcu. Do ziemi w ogrodzie sadzi się młode, już trochę wyrośnięte rośliny (rozsady) dopiero wtedy, gdy minie zagrożenie przymrozkami. Dzieje się to najczęściej od połowy maja.

Rozsada roślin jednorocznych – krok po kroku

Już przygotowaną rozsadę można kupić w sklepach ogrodowych lub na targach, ale też zrobić ją w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w nasiona, podłoże, a także skrzynki, pojemniki lub doniczki.

Krok 1: Zadbaj o podłoże

Nasiona i siewki łatwo zapadają na choroby powodujące ich zamieranie. Aby temu zapobiec, warto zapewnić roślinom właściwe podłoże i przygotować nasiona. Nie poleca się korzystania ze zwykłej ziemi z ogrodu, która może zawierać zarodniki grzybów powodujących choroby siewek.

Odpowiednią ilość składników odżywczych zapewni roślinom mieszanka torfu odkwaszonego z piaskiem. Można także zaopatrzyć się w ziemię do siewu i pikowania lub uniwersalną ziemię do roślin, na przykład marki Ziemovit.

Więcej o glebach do ogrodu przeczytasz tutaj.

Krok 2: Przygotuj pojemniki

Kiedy masz już kupioną ziemię, należy przygotować donice. Możesz wybrać plastikowe pojemniki, drewniane skrzynki i ceramiczne doniczki – materiał nie ma dużego znaczenia. Na dnie takiego naczynia umieszcza się 1 cm warstwy drenażu np. z piasku. Dopiero później wsyp przygotowaną ziemię z torfem lub podłoże uniwersalne do roślin. Takie donice ustawiamy na parapecie okiennym tak, by siewki miały dostęp do światła.

Krok 3: Wysiew do doniczek

Po przygotowaniu donic i podłoża nadszedł czas na wysiew. Rośliny o drobnych nasionach sieje się rzędami w rowki zaznaczone patykiem. Jeśli nasiona są większe, należy to zrobić punktowo.

Krok 4: Przykrycie i podlewanie

Następnie trzeba nakryć je warstwą podłoża i podlać. Przy nawadnianiu warto być ostrożnym, by nie wymyć nasiona na powierzchnię. Potem przykrywamy szybą lub folią.

Krok 5: Pikowanie roślin

Kiedy rośliny już wykiełkują i mają po kilka listków, musisz je przepikować. Co to znaczy? Pikowanie polega na przesadzaniu bardzo małych siewek do doniczek lub dużego pojemnika w większych odległościach. Dzięki temu rośliny zyskają większe szanse na przyjęcie się i lepiej rozwinięty system korzeniowy.

Krok 6: Hartowanie

Przed posadzeniem w ogrodzie rośliny trzeba zahartować. Przez około dwa tygodnie stawia się rośliny na parapecie przy otwartym oknie, początkowo na godzinę. Następnie należy wydłużać ten czas, na końcu zabierać sadzonki do domu tylko na noc.

Jak widać, samodzielne przygotowanie rozsady roślin jednorocznych nie jest trudne. Po więcej wskazówek dotyczących uprawiania ogródka przydomowego zapraszamy na stronę Ziemovit.pl


Galeria zdjęć

Wysiewamy rośliny jednoroczne

Sprawdź produkty