Prestiżowy Dom - Trendy w budownictwie


Sport i Rekreacja

Sezonowe obniżki

Pozostałe kategorie

Własny dom rekreacyjny poza miastem


Własny mały domek rekreacyjny to częste marzenie osób zmęczonych życiem w dużych aglomeracjach miejskich. Wielką zaletą posiadania tego typu nieruchomości jest lokata kapitału, to zawsze będzie dobra inwestycja

Własny dom rekreacyjny poza miastem

Działka i prawo

Od wielu lat największym zainteresowaniem cieszą się atrakcyjne miejsca położone na Wybrzeżu Bałtyku, pasach górskich czy w Krainie Wielkich Jezior. Niemały jest również popyt na działki zlokalizowane w pobliżu największych miast, w tym przypadku bliskość i szybkość dotarcia wypiera nieco aspekt estetyczny. Im bardziej korzystne położenie działki, tym wzrasta jej atrakcyjność. Działki położone najbliżej morza bądź jeziora czy lasu są bardziej pożądane, natomiast w przypadku lokalizacji górskiej decyduje niepowtarzalny krajobraz – dlatego im bliżej góry, tym lepiej.

- Niezwykle przydatne jest dokładne przyjrzenie się w urzędzie właściwiej gminy, na terenie której leży wypatrzona działka, miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. To on zawiera główne informacje o perspektywicznym przeznaczeniu danej działki, jak też działek pozostających z nią w bezpośrednim sąsiedztwie. W nim wyczytamy czy jest planowana jakaś inwestycja w postaci budowy drogi bądź jakiegoś obiektu w pobliżu, co niewątpliwie może wpłynąć negatywnie na walory otoczenia lub też wartość nieruchomości. - radzi Anna Macina, specjalista ds. marketingu, firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o.

Niestety w Polsce jest jeszcze wiele takich gmin, gdzie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w ogóle się nie uchwala, co zaś automatycznie rodzi konieczność ubiegania się o wydanie przez organ administracji publicznej, najczęściej wójta lub prezydenta, decyzji o warunkach zabudowy terenu.

Projekt i koszty

Trzeba pamiętać, że podatek od nieruchomości o charakterze rekreacyjnym może być wyższy niż w przypadku gruntów budowlanych. Przed zakupem działki należy koniecznie sprawdzić czy na terenie, gdzie potencjalnie stanie domek, jest możliwość doprowadzenia wody oraz prądu. Niekiedy okazuje się, że koszt doprowadzenia tych mediów jest bardzo duży. Ceny działek kształtują się na różnych poziomach, w zależności od położenia i wielkości. Na przykład w Brachlewie w województwie pomorskim za działkę o powierzchni 2000 m2 trzeba zapłacić 155 000 złotych a za 3000 m2 zlokalizowane w Beskidzie Żywieckim około 135 000 złotych. Śledząc portale internetowe z bogactwem ogłoszeń dotyczących ofert sprzedaży działek, wynika, że ceny kształtują się na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Kiedy już dojdzie do nabycia określonego gruntu, nad morzem czy też w górach konieczne jest ubieganie się o wydanie decyzji, którą jest pozwolenie na budowę przez organ właściwy – tzn. odpowiedniego starostę bądź prezydenta miasta na prawach powiatu. To wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się dana działka.

Nie mniej istotny jest wybór projektu domu rekreacyjnego. Taki obiekt z założenia ma służyć innym celom niż budynek całoroczny, mieszkalny, przeznaczony do ciągłego zamieszkiwania. Z tych właśnie względów koszty budowy będą relatywnie niższe niż w przypadku budowy dużego domu o powierzchni co najmniej 150 m2. Obecnie można napotkać mnóstwo ciekawych ofert dotyczących projektów architektonicznych. Ceny są zróżnicowane, zazwyczaj kształtują się od 1000 złotych w wzwyż i oczywiście zależą od rodzaju domku oraz jego powierzchni.

Przykładem domu rekreacyjnego z pracowni ARCHETON Sp. z o.o. jest projekt „Maluch”, który posiada jednoprzestrzenne wnętrze z wydzieloną sienią, łazienką i aneksem kuchennym. To rozwiązanie funkcjonalne, jak i bryła pozwalają na zestawianie budynku w układy bliźniacze, szeregowe lub plombowe, a usytuowanie holu wejściowego przy ścianie zewnętrznej daje możliwość rozbudowy domu.

Niewielki budynek mieszkalny może również pełnić funkcję domu letniskowego, np. projekt „Letnisko” z pracowni architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o. Parter mieści otwarty przestrzennie pokój dzienny, kuchnię, niewielką łazienkę i dostępną z zewnątrz kotłownię węglową. Na poddaszu zlokalizowano duży przedpokój - galerię oraz 2 pokoje sypialne. Zwarta bryła nakryta jest prostym dwuspadowym dachem o kącie nachylenia połaci 40°. Natomiast liczne elementy drewniane dodają budynkowi malowniczości.

Kiedy odpowiedni projekt zostanie wybrany, należy go złożyć wraz z innymi dokumentami (np. wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy terenu) do właściwego starosty lub prezydenta, dołączając rzecz jasna wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Kiedy zostanie ono już wydane, można przystąpić do inwestycji.

Komfort płynący z posiadania domu rekreacyjnego oraz sceneria, w jakiej się znajduje, zrekompensują wszelkie wysiłki poniesione na realizację tego typu inwestycji.


Galeria zdjęć

Atcheton projekt Maluch
Archeton projekt Letnisko

Sprawdź produkty